top of page

Музичне виховання

Як звучить музика дитинства? Відповідь на це питання надає музичний керівник закладу Сердюк Анатолій Володимирович, який опікуються формуванням у дітей творчо-музичної компетентності, самостійної художньо-музичної діяльності, розвитку природних здібностей і творчого потенціалу кожного вихованця.

Як музика впливає на дитину

 

Музика – феноменальне явище яке надає нам великі можливості, щоб навчити дітей основам наук. Встановлено: ритм і висота музичного звука впливають на роботу лівої півкулі, а тембр і мелодія – на роботу правої. Це означає, що музика сприймається нами завдяки інтеграції процесів в обох півкулях. Сприйняття музики може відбуватися на свідомому і на півсвідомому рівнях. У дитини права півкуля мозку розвивається швидше, ніж ліва, тому більше впливає на розвиток психічних процесів. Музичний фон, музичні ігри та вправи стимулюють роботу обох півкуль головного мозку водночас, адже процес переробки поданої музичної інформації відбувається і в правій, і в лівій півкулях.

 

Музика впливає на логіко – математичний розвиток дитини, на мовленєвий розвиток дитини та на образотворчу діяльність дітей. Музика здатна бути руховою діяльністю руки. Спів посідає особливе місце у музично-естетичному вихованні дошкільнят. І мова піде не тільки про дітей у дошкільних закладах, але і тих дітей, які живуть і розвиваються за їхніми межами.

Музичний вплив на дитину реалізується поступово, через ритм, пульсування сильних і слабих долей, особливості мелодії та загальну атмосферу спокійної, неквапливої гри. Пісню повинна співати дитині мати чи вихователька, а діти разом слухають і потім повторюють. Ось чому перше враження має бути естетично і музично переконливим. Причому, для вихователя показником успіху чи поступу повинен бути не «плановий» захід чи результат, а психологічний стан дитини, її темпоритм розвитку і сприйняття. Все це, а особливо зміст пісні, впливає на почуття дитини, об’єднує колектив позитивним ставленням дітей один до одного та до вихователя.

Спів звучить найчастіше як елемент гри, руху і синкретично їх поєднує. Дитина виконує певну роль, її думки і почуття стимулюють радість гри. Якщо гра та пісня вільно творяться, збуджуючи в дитині приємні почуття, правильно повторювані рухи, самостійний вибір дитини у грі гарантує її духовне і музичне зростання. Коли немає спеціального спонукання до роботи, і дитина вільно себе почуває — це сприяє її впевненості у собі. «Вживання» у музичний матеріал відбувається в такий спосіб: багаторазово чута мелодія відкладається у «шухлядках» дитячої пам’яті, а пізніше відтворюється в новій формі.

Завданням сучасної музичної педагогіки є вміння виявити у дітей потенційні можливості творити на базі хороших музичних вражень­  переживань. Річ у тому, що вміння дітей вигадувати, творчо і вільно конструювати на музичному матеріалі неповторні мелодії та рухові комбінації має великий потенціал.

Часто дитині легше виразити свої почуття і думки співом, ніж конкретним словом. Дитина радіє грі музичних форм навіть тоді, коли ще нічого не тямить у значенні тексту. Тому іноді, коли пісні дорослих потрапляють у репертуар дітей, вони перекручуються до невпізнанності і здаються абсурдними. Маленька дитина часто наспівує абсолютно безглузді з нашої точки зору пісні і слова, і радіє чисто музичному калейдоскопу як різнокольоровим камінцям. І тут важливо цей момент підтримати, а не свідомо знищувати таку творчу деталь дитячої психології сприйняття світу.

Поради для батьків щодо музично- естетичного виховання дітей

 

  • Співайте разом з дитиною колискові, забавлялки, потішки тощо.

  • Слухайте разом з дитиною музику в живому виконанні, аудіозаписі.

  • Музикуйте з дитиною на музичних інструментах – справжніх, іграшкових чи виготовлених власноруч.

  • Імітуйте голоси персонажів під час читання з дитиною казок.

  • Влаштовуйте вдома імпровізовані танцювальні виступи.

  • Готуйте разом з дитиною музичні номери, виступи-сюрпризи до родинних свят.

  • Грайтеся з дитиною в музичні ігри.

  • Поєднуйте діяльність дитини в побуті з творчістю.

  • Підтримуйте розмову з дитиною, коли вона ділиться своїми музично-естетичними враженням.

  • Поповнюйте домашню музичну фонотеку музичними казками, дитячими піснями, мюзиклами тощо.

bottom of page